Загальна інформація
Фотобанки (фотостоки) — це величезні електронні каталоги графіки, фотографій і відео, які з інформаційною, ілюстративною, рекламною метою купляють дизайнери, ЗМІ тощо.
Популярність стоків полягає в тому, що дизайнер може миттєво знайти і за невеликі кошти придбати зображення на будь-яку тематику відповідно до поставлених завдань, а не організовувати фотозйомку, витрачаючи свої ресурси і час. Більшість фотографій і графічних ілюстрацій, які ми щодня бачимо на сайтах і в друкованих виданнях, рекламі, придбані саме на фотостоках.
У фотографа ж є можливість продавати свої зображення багаторазово, і як результат серед сотень-тисяч знімків більша частина буде продана до 5 разів (або навіть жодного), але «перлини» можуть згодом принести більш-менш суттєвий прибуток. Хоча для цього фотографу потрібно виконати додаткову роботу — ретельний відбір за якістю та актуальністю, атрибутацію — присвоєння фотографіям назв, детальних описів, ключових слів англійською мовою, аналіз можливих сфер їхнього застосування, підгонку фотографій до вимог кожного окремого банку і завантаження на нього. Тільки так у фотографії буде шанс бути поміченою серед сотень-тисяч аналогів.
Наразі на фотобанки завантажені мільйони фоторобіт, але змінюється вигляд людей і їхній спосіб життя, технології, тренди, з’являються нові тематики, і попит на свіжі зображення постійно зростає.
За замовчуванням фотограф як власник авторських прав може використовувати будь-які свої роботи для публікації на стоках, якщо майнові права на використання робіт автором не були передані іншим особам. Проте є декілька обмежень. Якщо на фото зображена людина, яку можна ідентифікувати, фотограф повинен отримати від неї підписаний модельний реліз (Model Release) — письмовий дозвіл на використання конкретних робіт у комерційних цілях, у випадку з дітьми — реліз, підписаний одним із батьків. Так само і з приватною власністю (нерухомість, предмети мистецтва, торговельні марки тощо), що охороняється законом про інтелектуальну власність, — фотограф повинен отримати від власника прав реліз на власність (Property Release) — дозвіл використовувати ці об’єкти в знімках, що продаються.
Але в більшості випадків автор зберігає за собою право продавати знімки у фотобанках і за відсутності перерахованих вище релізів, а саме за редакційною ліцензією (Editorial). Вона дає змогу покупцям використовувати зображення в некомерційних цілях, наприклад, інформаційних та освітніх.
Тут варто ще раз згадати про авторські права фотографа — немайнові права (невіддільні від особи автора) та майнові права інтелектуальної власності на твір — регульовані законодавством України (Цивільним кодексом України, Законом України «Про авторське право і суміжні права» та іншими НПА), що передбачають виняткову можливість автора, за відсутності відповідного договору (про передачу майнових прав на зображення або угоди про конфіденційність зйомки), розпоряджатися своїми роботами на власний розсуд — демонструвати, видозмінювати, продавати, передавати третім особам тощо. При цьому оплата послуг фотографа не є підставою для передачі майнових прав замовнику.
Фотозйомка собак та інших домашніх улюбленців для фотобанків
Якщо із зображеннями людей і приватної інтелектуальної власності ситуація зрозуміла та їх розміщення жорстко контролюється власне фотобанками, то у зв’язку із продажем зображень домашніх улюбленців виникають непорозуміння. Фотобанки без будь-яких обмежень приймають зображення собак, не вимагаючи у фотографів жодних релізів.
Власники ж наводять аргументи проти:
— тварина є їхньою приватною власністю — так, але не об’єктом інтелектуальної власності;
— поширення фотографій тварин є вторгненням у приватне життя — не є, оскільки клієнт сам дав дозвіл на зйомку, а крім того, ідентифікувати власника (чиї інтереси справді захищені законодавством) за твариною може лише вузьке коло знайомих людей, а крім того, такі знімки не завдають моральної шкоди репутації власника;
— фотографії можуть використовуватися в матеріалах, що дискредитують породу або репутацію тварин загалом, пропагують насильство над тваринами тощо, або в рекламі торгових марок, що суб’єктивно не подобаються власникові, — від цього, звісно, ніхто не застрахований, але й імовірність ідентифікації конкретної тварини доволі мала;
— фотографії можуть бути придбані іншими розплідниками для оформлення своїх сайтів і соцмереж. Такий ризик існує, але це вже площина репутаційних ризиків і введення в оману потенційних покупців. Зазвичай таке стається і без купівлі фотографій на стоках, непорядні розплідники просто беруть фотографії «з відкритих джерел», нехтуючи авторським правом.
Власників обурює той факт, що фотограф повторно заробляє на оплачених ними знімках. З іншої сторони, власники тварин переважно використовують знімки не в особистих цілях (перегляду зображень у колі сім’ї та друзів, друку фотографій для інтер’єру тощо), а саме це за замовчуванням допускається законом за відсутності договору. Найчастіше отримані знімки використовуються для отримання комерційної вигоди — для реклами розплідників і майбутніх послідів, продажу цуценят, публікації з рекламними цілями у соцмережах, журналах, календарях, каталогах. В абсолютній більшості випадків фотографи закривають очі, хоча вже це є порушенням законодавства, якщо не було погоджено з виконавцем щонайменше в усній формі. Крім того, порушенням закону є публікація робіт фотографа в інтернеті та друкованих ЗМІ без зазначення імені автора, що, на жаль, трапляється дуже часто, видозміна фотографій замовником на свій смак або з метою ввести в оману глядачів, потенційних клієнтів. За все перераховане вище українським законодавством передбачена цивільна, адміністративна та кримінальна відповідальність.
Отже, в умовах недостатньо розвиненої законодавчої бази у сфері авторського права, а також низької правової освіченості сторін конфлікт переходить радше в морально-етичну площину. А щоб його уникнути, щонайменше слід заздалегідь обговорити не тільки умови зйомки, а й використання отриманого результату обома сторонами, і сподіватися на обопільну порядність. Можна обмежитися розпискою або підписанням релізу, але найбільші гарантії дасть письмовий договір з усіма правами та обов’язками сторін, зокрема з додатком — індекс-принтом фотографій. Потрібно мати на увазі, що ексклюзивна конфіденційна зйомка зазвичай коштує дорожче.
Наостанок хочеться зазначити, що негативне ставлення до продажу робіт у фотобанках — це скоріше рідкість. Найчастіше клієнти охоче погоджуються, оскільки їм приємно бачити своїх тварин у тематичній літературі, календарях, на обкладинках і рекламних банерах по всьому світу — для них це додаткова реклама і привід пишатися своїми улюбленцями.